NT, Askim, Classic no.1

Updated: 2024-04-21   14:14Get new pages automatically

Omlottning kommer att ske efter tre varv.

Sudden efter 4 varv mellan Gunnar, Mats och Robert.
Gunnar blir 4:a (bana 2)
Mats blir 3:a (Bana 5)
Robert blir 2:a (bana 5)


Priser:

Ungdom:

1 Bollpris



Bredd:


Plac 1:1 200 kr

Elit:

Plac 1:3 000 kr
Plac 2:1 700 kr
Plac 3:800 kr

Lokal regel:

Bana 2(Fiskbenet): När bollen rullar tillbaka över linjen får man placera den varsomhelst bakom linjen.


Övriga kommentarer: Hamnar man bakom vallsten på bana 7 eller 14 får man inte gena över kullen på ett sånt sätt att man passerar över vallstenen.

Många av vallarna på Askim är ganska höga så på många ställen gäller 20 cm utflytt.
Skulle bollen hamna uppe på vallstenen på bana 8 spelar man därifrån den ligger. Skulle den lägga sig mellan sten och ruff och på det sättet vara klämd får man lägga den högst upp på vallen bakom.

Man får spela bakom den tänkta förlängda linjen av startlinjen vid varje bana.

Result

Ungdom
Rank Name Club R1 R2 R3 R4 Average Diff Tot
1 Malte Frövén Thulin Askims BGK 36 37 36 37 36,5 1 146

Bredd
Rank Name Club R1 R2 R3 R4 Average Diff Tot
1 Bert Christiansson Askims BGK 36 35 30 30 32,8 6 131
2 Mikael Hedberg Gullbergsbro BGK 34 34 31 35 33,5 4 134
3 Lennart Johnsson Askims BGK 34 33 32 36 33,8 4 135
4 Pär Johannesson Tuve Tigers BGK 37 41 40 35 38,3 6 153

Elit
Rank Name Club R1 R2 R3 R4 Average Diff Tot
1 Martin Lundell Olofströms BGK 31 26 29 28 28,5 5 114
2 Robert Majlöv Askims BGK 26 29 33 27 28,8 7 115
3 Mats Eisenschmidt Gullbergsbro BGK 30 30 30 25 28,8 5 115
4 Gunnar Bengtsson Askims BGK 30 26 29 30 28,8 4 115
5 Pauli Kuikka Askims BGK 32 28 26 34 30,0 8 120
6 Rebecka Johansson Skoghalls BGK 28 34 29 32 30,8 6 123
7 Staffan Thulin Askims BGK 30 32 31 33 31,5 3 126
8 Anders Lönnkvist Askims BGK 31 32 33 31 31,8 2 127
9 Jenny Erlandsson Askims BGK 29 32 33 33 31,8 4 127
10 Robin Andersson Gullbergsbro BGK 36 32 30 30 32,0 6 128
11 Håkan Erlandsson Askims BGK 34 30 35 40 34,8 10 139

Teams
Teamtävling
Rank Team R1 R2 R3 R4 Avg Total
1Askim 289 89 92 92 30,2362
2Askim 189 90 93 96 30,7368
3Askim 3104 98 97 106 33,8405


 
1Askim 2R1   R2   R3   R4   Avg Total
 Pauli Kuikka32 28 26 34 30,0120
 Robert Majlöv26 29 33 27 28,8115
 Anders Lönnkvist31 32 33 31 31,8127
 89 89 92 92 30,2362
 
2Askim 1R1   R2   R3   R4   Avg Total
 Gunnar Bengtsson30 26 29 30 28,8115
 Jenny Erlandsson29 32 33 33 31,8127
 Staffan Thulin30 32 31 33 31,5126
 89 90 93 96 30,7368
 
3Askim 3R1   R2   R3   R4   Avg Total
 Bert Christiansson36 35 30 30 32,8131
 Håkan Erlandsson34 30 35 40 34,8139
 Lennart Johnsson34 33 32 36 33,8135
 104 98 97 106 33,8405

This tournament is administrated by Bangolf Arena version 2.19.44