NT, Umeå, Lördag Filt

Uppdaterad: 2019-07-28   18:54Hämta nya sidor automatiskt
Tävlingen startar klockan 11:00
Dagens väder bjuder på extrem hetta, närmre 30 grader, vindstilla och klar himmel

Klass 1, 2 och 3 spelar 3 varv, ungdomar spelar 2 varv

Extrapris för flest spik i rad samt mästare på 30-gradaren (flest spik)
Vinnare flest spik i rad: Roger Henriksson med 5 spik
Mästare på 30-gradaren: Lukas Oja med 3 spik


Tävlingsledare är Anders Lindström, Mikael Holmberg och Laura Fogh Henriksen
Domare är Anders Lind

Resultat


Klass 3 | Klass 2 | Klass 1 | Flickor A | Öppen Klass Ungdom | Rak lista | Banstatistik | Flest spik i rad

Klass 3
Plac Namn Klubb V1 V2 V3 Snitt Diff Tot
1 Ture Rodling Umeå Bangolfklubb 41 39 42 40,7 3 122
2 Anders Lindström Umeå Bangolfklubb 36 50 46 44,0 14 132
3 Jonathan Elfving Örnsköldsviks MGK 43 42 64 49,7 22 149
4 Rolf Hörnqvist Örnsköldsviks MGK 44 60 49 51,0 16 153
5 Elias Elfving Örnsköldsviks MGK 57 46 52 51,7 11 155
6 Alva Öhman Umeå Bangolfklubb 58 51 55 54,7 7 164
7 Bengt Vikström Skönsbergs SK 65 56 53 58,0 12 174
8 Gunnar Larsson Umeå Bangolfklubb 65 56 70 63,7 14 191


Klass 3 | Klass 2 | Klass 1 | Flickor A | Öppen Klass Ungdom | Rak lista | Banstatistik | Flest spik i rad

Klass 2
Plac Namn Klubb V1 V2 V3 Snitt Diff Tot
1 Anders Sandberg Karlsson MGK 49 Nyköping 38 38 52 42,7 14 128
2 Kenneth Bylund Örnsköldsviks MGK 51 45 36 44,0 15 132
3 Andreas Josefsson Skellefteå Bangolfklubb 52 50 33 45,0 19 135
4 Denny Karlsson Örnsköldsviks MGK 48 45 45 46,0 3 138
5 Alf Hjalmarsson Skönsbergs SK 50 45 56 50,3 11 151
6 Gösta Enqvist Skellefteå Bangolfklubb 45 55 56 52,0 11 156
7 Bert Jonsson Skellefteå Bangolfklubb 56 53 54 54,3 3 163
8 Roger Adermalm Gällivare BGK 55 50 60 55,0 10 165
9 Einar Mattsson Örnsköldsviks MGK 68 48 57 57,7 20 173


Klass 3 | Klass 2 | Klass 1 | Flickor A | Öppen Klass Ungdom | Rak lista | Banstatistik | Flest spik i rad

Klass 1
Plac Namn Klubb V1 V2 V3 Snitt Diff Tot
1 Jesper Lindberg Örnsköldsviks MGK 37 34 32 34,3 5 103
2 James Lindström Tantogårdens BGK 41 32 31 34,7 10 104
3 Lukas Oja Skellefteå Bangolfklubb 40 31 38 36,3 9 109
4 Roger Henriksson Skellefteå Bangolfklubb 44 31 36 37,0 13 111
5 Jacob Lindström Umeå Bangolfklubb 43 36 37 38,7 7 116
6 Lennart Åberg Örnsköldsviks MGK 41 43 37 40,3 6 121
7 Anders Eriksson Umeå Bangolfklubb 43 42 36 40,3 7 121
8 Mikael Lindblom Sundsvalls BGK 48 35 41 41,3 13 124
9 Mikael Lindmark Skellefteå Bangolfklubb 59 59 44 54,0 15 162


Klass 3 | Klass 2 | Klass 1 | Flickor A | Öppen Klass Ungdom | Rak lista | Banstatistik | Flest spik i rad

Flickor A
Plac Namn Klubb V1 V2 Snitt Diff Tot
1 Alva Kvarnström Umeå Bangolfklubb 53 44 48,5 9 97
2 Lina Lennestål Umeå Bangolfklubb 53 58 55,5 5 111
3 Emily Stalschus Umeå Bangolfklubb 58 57 57,5 1 115


Klass 3 | Klass 2 | Klass 1 | Flickor A | Öppen Klass Ungdom | Rak lista | Banstatistik | Flest spik i rad

Öppen Klass Ungdom
Plac Namn Klubb V1 V2 Snitt Diff Tot
1 Tobias Johansson Umeå Bangolfklubb 49 45 47,0 4 94
2 Amanda Nyberg Umeå Bangolfklubb 70 48 59,0 22 118
3 Saga Adermalm Gällivare BGK 58 67 62,5 9 125


Klass 3 | Klass 2 | Klass 1 | Flickor A | Öppen Klass Ungdom | Rak lista | Banstatistik | Flest spik i rad

Denna tävling hanteras av Bangolf Arena version 2.8.1