NT, Umeå, Söndag EB

Uppdaterad: 2019-07-28   18:52Hämta nya sidor automatiskt
Tävlingen startar klockan 9:00
Vädret bjuder på värme, dock svagare än gårdagen, samt tunna moln

Klass 1, 2 och 3 spelar 4 varv, flickor A spelar 3 varv, ungdomar spelar 2 varv (efter jurybeslut)

Extrapris till flest spik i rad samt mästare på platå (flest spik)
Flest spik i rad: James Lindström med 13 spik
Mästare på platå: Jesper Lindberg med 3 spik (efter sudden)

Tävlingsledare är Anders Lindström, Mikael Holmberg och Laura Fogh Henriksen
Domare är Anders Lind

Jurybeslut har tagits om att öppen klass ungdom spelar endast 2 varv

1:a final: Jesper Lindberg, Örnsköldsvik MGK
2:a final: Lukas Oja, Skellefteå BGK
3:a final: Roger Henriksson, Skellefteå BGK
4:a final:James Lindström, Tantogårdens BGK
5:a final:Mikael Lindblom, Sundsvall BGK

Denny Karlsson, Örnsköldsvik MGK, blir 3:a i klass 2 efter sudden

Resultat


Klass 3 | Klass 2 | Klass 1 | Flickor A | Öppen Klass Ungdom | Rak lista | Banstatistik | Flest spik i rad

Klass 3
Plac Namn Klubb V1 V2 V3 V4 Snitt Diff Tot
1 Anders Lindström Umeå Bangolfklubb 23 27 37 24 27,8 14 111
2 Carina Lindström Umeå Bangolfklubb 26 37 29 27 29,8 11 119
3 Bert Jonsson Skellefteå Bangolfklubb 31 39 32 31 33,3 8 133
4 Jonathan Elfving Örnsköldsviks MGK 32 36 32 36 34,0 4 136
5 Alva Öhman Umeå Bangolfklubb 29 40 34 36 34,8 11 139
6 Gösta Enqvist Skellefteå Bangolfklubb 40 35 40 34 37,3 6 149
7 Bengt Vikström Skönsbergs SK 51 39 48 52 47,5 13 190


Klass 3 | Klass 2 | Klass 1 | Flickor A | Öppen Klass Ungdom | Rak lista | Banstatistik | Flest spik i rad

Klass 2
Plac Namn Klubb V1 V2 V3 V4 Snitt Diff Tot
1 Jacob Lindström Umeå Bangolfklubb 23 21 24 21 22,3 3 89
2 Andreas Josefsson Skellefteå Bangolfklubb 30 33 28 27 29,5 6 118
3 Denny Karlsson Örnsköldsviks MGK 32 31 26 31 30,0 6 120
4 Ture Rodling Umeå Bangolfklubb 27 31 33 29 30,0 6 120
5 Roger Adermalm Gällivare BGK 28 35 30 28 30,3 7 121
6 Elias Elfving Örnsköldsviks MGK 38 35 35 30 34,5 8 138
7 Einar Mattsson Örnsköldsviks MGK 44 29 33 35 35,3 15 141


Klass 3 | Klass 2 | Klass 1 | Flickor A | Öppen Klass Ungdom | Rak lista | Banstatistik | Flest spik i rad

Klass 1
Plac Namn Klubb V1 V2 V3 V4 Snitt Diff Tot
1 James Lindström Tantogårdens BGK 24 20 25 21 22,5 5 90
2 Roger Henriksson Skellefteå Bangolfklubb 22 26 23 21 23,0 5 92
3 Anders Eriksson Umeå Bangolfklubb 25 27 22 22 24,0 5 96
4 Jesper Lindberg Örnsköldsviks MGK 26 24 25 25 25,0 2 100
5 Lukas Oja Skellefteå Bangolfklubb 24 23 24 30 25,3 7 101
6 Mikael Lindmark Skellefteå Bangolfklubb 30 25 27 30 28,0 5 112
7 Mikael Lindblom Sundsvalls BGK 30 27 25 33 28,8 8 115
8 Alf Hjalmarsson Skönsbergs SK 38 30 32 41 35,3 11 141


Klass 3 | Klass 2 | Klass 1 | Flickor A | Öppen Klass Ungdom | Rak lista | Banstatistik | Flest spik i rad

Flickor A
Plac Namn Klubb V1 V2 V3 Snitt Diff Tot
1 Alva Kvarnström Umeå Bangolfklubb 37 30 28 31,7 9 95
2 Lina Lennestål Umeå Bangolfklubb 33 43 33 36,3 10 109
3 Emily Stalschus Umeå Bangolfklubb 44 42 29 38,3 15 115


Klass 3 | Klass 2 | Klass 1 | Flickor A | Öppen Klass Ungdom | Rak lista | Banstatistik | Flest spik i rad

Öppen Klass Ungdom
Plac Namn Klubb V1 V2 Snitt Diff Tot
1 Tobias Johansson Umeå Bangolfklubb 39 47 43,0 8 86
2 Amanda Nyberg Umeå Bangolfklubb 50 53 51,5 3 103
3 Saga Adermalm Gällivare BGK 56 67 61,5 11 123


Klass 3 | Klass 2 | Klass 1 | Flickor A | Öppen Klass Ungdom | Rak lista | Banstatistik | Flest spik i rad

Denna tävling hanteras av Bangolf Arena version 2.8.1