SAGM, Kristineberg BGK - Jungfrusund MOS

Uppdaterad: 2020-08-30   14:02Hämta nya sidor automatiskt

Slagspel över 6 varv där vinnarna i varje klass blir Svenska Mästare.
Dag 1: 4 varv för samtliga klasser
Dag 2: 2 varv för samtliga klasser
därefter koras Svenska Mästarna i varje klass.

Ludvikasystemet avseende startordning utifrån resultat kommer att användas
efter varv 4 och varv 5.

Superfinal söndag - 6 klassvinnare plus 12 bästa på raka listan
inkl samma resultat utöver dessa.
2 varv från 0, vinnaren tar hem 50.000:-

Starttid kl 09.00 båda
dagarna


Lördag 10:40: Regnavbrott, spelet återupptas tidigast 11.15
Lördag 11:15: Spelet återupptas i lätt regn.
Lördag 11:30: Nytt regnavbrott
Lördag 11:40: Spelet återupptas
Lördag 15:33: Regnavbrott.
Lördag 15:54: Spelet återupptas.

Lördagens spel avslutat kl 18:53.


Sudden i OH avgjordes på bana 1 med Ricard Lockner som segrare,
Björn Nilsson som tvåa och Morgan Munther som trea.

Sudden i HS: Carl-Johan Ryner spikade bana 1 och blev därmed tvåa.
Alexander Dahlstedt spikade bana 2 och blev därmed trea.

Länk till Superfinalen:

SAGM 2020 Superfinal

Resultat


Upp | Oldtimers Herrar | Oldtimers Damer | Damjuniorer | Herrjuniorer | Damseniorer | Herrseniorer | Lag | Rak lista | Banstatistik | Lagstatistik | Spik | Tävlingsinfo

Oldtimers Damer
Plac Namn Nr Klubb V1 V2 V3 V4 V5 V6 Snitt Diff Tot
1 Annelie Lundell 105 Malmö BGK 26 27 24 27 28 28 26,7 4 160
2 Tuula Mörck 101 Asarums BGK 25 30 27 30 29 28 28,2 5 169
3 Banoo Makki 104 Kristineberg BGK 30 33 29 28 30 29 29,8 5 179
4 Kristina Svensson 102 Uppsala BGK 33 35 35 32 28 29 32,0 7 192
5 Gunilla Karlsson 103 Sundbybergs BGK 32 32 34 34 35 32 33,2 3 199

Upp | Oldtimers Herrar | Oldtimers Damer | Damjuniorer | Herrjuniorer | Damseniorer | Herrseniorer | Lag | Rak lista | Banstatistik | Lagstatistik | Spik | Tävlingsinfo

Oldtimers Herrar
Plac Namn Nr Klubb V1 V2 V3 V4 V5 V6 Snitt Diff Tot
1 Ricard Lockner 147 Sundbybergs BGK 26 23 25 24 26 27 25,2 4 151
2 Björn Nilsson 126 Sundbybergs BGK 30 24 25 24 25 23 25,2 7 151
3 Morgan Munter 138 Sundsvalls BGK 24 25 23 24 28 27 25,2 5 151
4 Peter Söderlund 131 Sundsvalls BGK 25 26 26 25 25 25 25,3 1 152
4 Daniel Vlcek 157 AGHB TEAM 25 25 25 25 27 25 25,3 2 152
4 Christer Söderlund 148 Tyresö BGK 24 26 25 26 27 24 25,3 3 152
7 Michael Karlsson 112 Olofströms BGK 24 28 24 23 27 27 25,5 5 153
7 Torgny Kjellström 155 Kungälvs BGK 27 24 25 28 22 27 25,5 6 153
9 Staffan Lundblad 111 Gullbergsbro BGK 30 23 26 26 25 25 25,8 7 155
10 Bo Larsson 134 Sundsvalls BGK 26 25 24 28 29 26 26,3 5 158
11 Pauli Kuikka 115 Askims BGK 28 28 25 26 26 26 26,5 3 159
12 Roger Blomqvist 154 Sundbybergs BGK 28 28 25 25 28 26 26,7 3 160
13 Roger Svensson 143 Tyresö BGK 25 31 28 25 27 24 26,7 7 160
14 Jens Bergström 128 Askims BGK 30 23 28 28 27 24 26,7 7 160
15 Staffan Söderlund 132 Kristineberg BGK 27 23 27 27 29 28 26,8 6 161
16 Anders Schedin 141 Sundbybergs BGK 28 24 30 29 25 25 26,8 6 161
17 Martin Holmlund 119 Sundbybergs BGK 28 28 24 28 24 31 27,2 7 163
18 Robert Majlöv 151 Askims BGK 28 25 32 27 27 24 27,2 8 163
19 Mats Eisenschmidt 117 Gullbergsbro BGK 30 26 25 25 31 27 27,3 6 164
20 Mohammad Mousavi 144 Kristineberg BGK 26 26 26 31 28 28 27,5 5 165
21 Christer Sjögren 113 Sundbybergs BGK 31 26 27 28 29 26 27,8 5 167
22 Kari Hakala 142 Gullbergsbro BGK 26 31 29 26 29 26 27,8 5 167
23 Patric Jonsson 114 Sundsvalls BGK 25 31 30 27 28 26 27,8 6 167
24 Martin Lundell 135 Hjelmsjö BGK 27 29 28 32 27 24 27,8 8 167
25 Mats Jänsby 152 Gullbergsbro BGK 24 28 31 31 23 30 27,8 8 167
26 Ronnie Lundgren 150 Sundbybergs BGK 31 28 27 25 30 27 28,0 6 168
27 Mikael Karlsson 139 Tyresö BGK 28 32 28 27 25 28 28,0 7 168
28 Bengt Neuman 153 Sundsvalls BGK 29 30 26 28 29 27 28,2 4 169
29 Milan Bilén 149 Gullbergsbro BGK 31 27 26 29 27 29 28,2 5 169
30 Jan Söderqvist 123 Södertälje BGK 26 28 26 29 32 28 28,2 6 169
31 John Johansson 130 Kristineberg BGK 27 28 27 28 30 30 28,3 3 170
32 Patrik Eliasson 125 Tyresö BGK 31 27 29 24 31 28 28,3 7 170
33 Stefan Gillberg 121 BGK Jönköping 28 30 25 33 28 26 28,3 8 170
34 Reine Njord 127 Gullbergsbro BGK 28 29 28 31 28 28 28,7 3 172
35 Roger Njord 120 Gullbergsbro BGK 33 25 30 27 29 29 28,8 8 173
36 Ronny Granholm 140 Sjövikens IF 24 33 31 30 28 28 29,0 9 174
37 Fredrik Ljungberg 118 Södertälje BGK 31 26 26 31 30 32 29,3 6 176
38 Lars Josefsson 156 Gullbergsbro BGK 32 31 28 28 32 28 29,8 4 179
39 Marco Arancibia 116 Uppsala BGK 29 30 30 32 27 31 29,8 5 179
40 Hans Tapper 129 Sundbybergs BGK 31 31 30 32 27 28 29,8 5 179
41 John Johansson 145 Akalla Kanaan 98 BGK 30 28 32 29 30 32 30,2 4 181
41 Tyko Gustavsson 136 Sundbybergs BGK 32 29 30 28 30 32 30,2 4 181
43 Benny Eriksson 137 BGK VK-78 33 31 29 27 30 31 30,2 6 181
44 Mikael Richtnér 122 Sundbybergs BGK 31 34 29 29 32 31 31,0 5 186
45 Claes Mörck 133 Asarums BGK 31 31 32 30 32 32 31,3 2 188
46 Tomas Persson 146 Norrtälje BGK 33 32 33 32 28 34 32,0 6 192
47 Hans F Nilsson 124 Sundbybergs BGK 36 31 33 31 34 33 33,0 5 198

Upp | Oldtimers Herrar | Oldtimers Damer | Damjuniorer | Herrjuniorer | Damseniorer | Herrseniorer | Lag | Rak lista | Banstatistik | Lagstatistik | Spik | Tävlingsinfo

Damjuniorer
Plac Namn Nr Klubb V1 V2 V3 V4 V5 V6 Snitt Diff Tot
1 Fanny Eriksson 162 MGK 49 Nyköping 31 28 30 27 34 32 30,3 7 182
2 Isabell Möller 163 Gullbergsbro BGK 31 31 33 30 27 34 31,0 7 186
3 Rebecka Johansson 161 Gullbergsbro BGK             0,0 0 0 Ej till start

Upp | Oldtimers Herrar | Oldtimers Damer | Damjuniorer | Herrjuniorer | Damseniorer | Herrseniorer | Lag | Rak lista | Banstatistik | Lagstatistik | Spik | Tävlingsinfo

Herrjuniorer
Plac Namn Nr Klubb V1 V2 V3 V4 V5 V6 Snitt Diff Tot
1 Amir El Quachani 175 Gullbergsbro BGK 26 27 26 23 25 24 25,2 4 151
2 Alexander Malina 174 Olofströms BGK 26 24 27 25 26 25 25,5 3 153
3 Gabriel Yngve 176 Sundbybergs BGK 27 25 26 29 28 23 26,3 6 158
4 Anton Eriksson 172 MGK 49 Nyköping 26 30 26 29 29 24 27,3 6 164
5 Devin Fandén 173 Sundbybergs BGK 27 30 31 29 34 30 30,2 7 181
6 Eric Fandén 171 Sundbybergs BGK 32 29 30 32 33 33 31,5 4 189

Upp | Oldtimers Herrar | Oldtimers Damer | Damjuniorer | Herrjuniorer | Damseniorer | Herrseniorer | Lag | Rak lista | Banstatistik | Lagstatistik | Spik | Tävlingsinfo

Damseniorer
Plac Namn Nr Klubb V1 V2 V3 V4 V5 V6 Snitt Diff Tot
1 Sandra Walker 183 Sibeliusparken 32 29 27 30 23 30 28,5 9 171
2 Carolin Svensson 181 Tyresö BGK 32 30 27 28 28 31 29,3 5 176
3 Silvana Balcanovic 182 Sundbybergs BGK 35 33 34 30 35 31 33,0 5 198

Upp | Oldtimers Herrar | Oldtimers Damer | Damjuniorer | Herrjuniorer | Damseniorer | Herrseniorer | Lag | Rak lista | Banstatistik | Lagstatistik | Spik | Tävlingsinfo

Herrseniorer
Plac Namn Nr Klubb V1 V2 V3 V4 V5 V6 Snitt Diff Tot
1 Hans Olofsson 203 Kungälvs BGK 27 27 23 20 25 24 24,3 7 146
2 Carl-Johan Ryner 208 Uppsala BGK 27 29 20 22 29 25 25,3 9 152
3 Alexander Dahlstedt 207 Tantogårdens BGK 26 25 25 25 26 25 25,3 1 152
4 Peter Eisenschmidt 200 Tantogårdens BGK 24 22 23 25 30 28 25,3 8 152
5 Gunnar Bengtsson 206 Askims BGK 28 27 26 25 22 26 25,7 6 154
5 Mattias Hägglöf 192 Sundbybergs BGK 28 26 25 20 30 25 25,7 10 154
7 Joakim Ring 211 Sundsvalls BGK 26 28 26 27 25 25 26,2 3 157
8 Simon Javadifaraz 201 Sundbybergs BGK 26 25 25 30 31 24 26,8 7 161
9 André Söderlund 197 Sundsvalls BGK 28 27 26 31 23 26 26,8 8 161
10 Anders Lönnkvist 202 Askims BGK 26 29 29 30 21 27 27,0 9 162
11 Thomas Helgesson 199 Norrtälje BGK 28 29 30 27 24 25 27,2 6 163
12 Anton Tapper 195 Sundbybergs BGK 26 28 30 26 31 22 27,2 9 163
13 Eric Bohlin 191 Tantogårdens BGK 27 27 27 26 32 25 27,3 7 164
14 Stefan Borg 205 Sundbybergs BGK 27 28 25 33 32 24 28,2 9 169
15 Christian Söderqvist 198 Sundbybergs BGK 30 30 29 26 31 25 28,5 6 171
16 Thomas Nuhn 196 Askims BGK 31 30 25 31 27 27 28,5 6 171
17 Christer Helgesson 209 Norrtälje BGK 28 30 28 32 27 28 28,8 5 173
18 Stefan Lundin 194 Tantogårdens BGK 30 28 29 29 30 28 29,0 2 174
19 Fredrik Tagesson 210 Olofströms BGK 29 29 30 30 31 25 29,0 6 174
20 Alexis Wahlström 193 Kristineberg BGK 30 29 28 29 31 29 29,3 3 176
21 Jonny Jänsby 212 Gullbergsbro BGK 30 27 30 34 29 27 29,5 7 177
22 Jimmy Persson 204 Tantogårdens BGK 28 29 31 30 32 32 30,3 4 182

Upp | Oldtimers Herrar | Oldtimers Damer | Damjuniorer | Herrjuniorer | Damseniorer | Herrseniorer | Lag | Rak lista | Banstatistik | Lagstatistik | Spik | Tävlingsinfo

LAG
Plac V1 V2 V3 V4 V5 V6 Snitt Totalt
1Sundbybergs BGK 384 73 75 68 81 75 25,3456
2Sundsvalls BGK 177 78 75 80 76 78 25,8464
3Askims BGK 184 79 83 83 70 77 26,4476
4Tantogårdens BGK80 75 77 79 86 81 26,6478
5Olofströms BGK79 81 81 78 84 77 26,7480
6Sundsvalls BGK 277 84 80 82 82 77 26,8482
7Tyresö BGK80 84 82 75 85 76 26,8482
8Gullbergsbro BGK 187 80 77 77 83 80 26,9484
9Sundbybergs BGK 484 81 83 80 89 72 27,2489
10Sundbybergs BGK 187 82 76 81 81 83 27,2490
11Askims BGK 287 83 82 84 80 77 27,4493
12Kristineberg BGK80 77 80 86 87 86 27,6496
13Gullbergsbro BGK 283 84 90 84 81 85 28,2507
14Sundbybergs BGK 585 83 84 88 88 80 28,2508
15Uppsala BGK89 94 85 86 84 85 29,1523
16Gullbergsbro BGK 390 87 86 93 89 83 29,3528
17Sundbybergs BGK 289 89 90 87 98 88 30,1541
18Sundbybergs BGK 690 91 89 99 94 84 30,4547


 
1Sundbybergs BGK 3Nr V1   V2   V3   V4   V5   V6   Snitt Totalt
 Björn Nilsson126 30 24 25 24 25 23 25,2151
 Ricard Lockner147 26 23 25 24 26 27 25,2151
 Mattias Hägglöf192 28 26 25 20 30 25 25,7154
   84 73 75 68 81 75 25,3456
 
2Sundsvalls BGK 1Nr V1   V2   V3   V4   V5   V6   Snitt Totalt
 Peter Söderlund131 25 26 26 25 25 25 25,3152
 Morgan Munter138 24 25 23 24 28 27 25,2151
 André Söderlund197 28 27 26 31 23 26 26,8161
   77 78 75 80 76 78 25,8464
 
3Askims BGK 1Nr V1   V2   V3   V4   V5   V6   Snitt Totalt
 Jens Bergström128 30 23 28 28 27 24 26,7160
 Anders Lönnkvist202 26 29 29 30 21 27 27,0162
 Gunnar Bengtsson206 28 27 26 25 22 26 25,7154
   84 79 83 83 70 77 26,4476
 
4Tantogårdens BGKNr V1   V2   V3   V4   V5   V6   Snitt Totalt
 Stefan Lundin194 30 28 29 29 30 28 29,0174
 Peter Eisenschmidt200 24 22 23 25 30 28 25,3152
 Alexander Dahlstedt207 26 25 25 25 26 25 25,3152
   80 75 77 79 86 81 26,6478
 
5Olofströms BGKNr V1   V2   V3   V4   V5   V6   Snitt Totalt
 Michael Karlsson112 24 28 24 23 27 27 25,5153
 Alexander Malina174 26 24 27 25 26 25 25,5153
 Fredrik Tagesson210 29 29 30 30 31 25 29,0174
   79 81 81 78 84 77 26,7480
 
6Sundsvalls BGK 2Nr V1   V2   V3   V4   V5   V6   Snitt Totalt
 Patric Jonsson114 25 31 30 27 28 26 27,8167
 Bo Larsson134 26 25 24 28 29 26 26,3158
 Joakim Ring211 26 28 26 27 25 25 26,2157
   77 84 80 82 82 77 26,8482
 
7Tyresö BGKNr V1   V2   V3   V4   V5   V6   Snitt Totalt
 Patrik Eliasson125 31 27 29 24 31 28 28,3170
 Roger Svensson143 25 31 28 25 27 24 26,7160
 Christer Söderlund148 24 26 25 26 27 24 25,3152
   80 84 82 75 85 76 26,8482
 
8Gullbergsbro BGK 1Nr V1   V2   V3   V4   V5   V6   Snitt Totalt
 Mats Eisenschmidt117 30 26 25 25 31 27 27,3164
 Milan Bilén149 31 27 26 29 27 29 28,2169
 Amir El Quachani175 26 27 26 23 25 24 25,2151
   87 80 77 77 83 80 26,9484
 
9Sundbybergs BGK 4Nr V1   V2   V3   V4   V5   V6   Snitt Totalt
 Ronnie Lundgren150 31 28 27 25 30 27 28,0168
 Gabriel Yngve176 27 25 26 29 28 23 26,3158
 Anton Tapper195 26 28 30 26 31 22 27,2163
   84 81 83 80 89 72 27,2489
 
10Sundbybergs BGK 1Nr V1   V2   V3   V4   V5   V6   Snitt Totalt
 Christer Sjögren113 31 26 27 28 29 26 27,8167
 Martin Holmlund119 28 28 24 28 24 31 27,2163
 Roger Blomqvist154 28 28 25 25 28 26 26,7160
   87 82 76 81 81 83 27,2490
 
11Askims BGK 2Nr V1   V2   V3   V4   V5   V6   Snitt Totalt
 Pauli Kuikka115 28 28 25 26 26 26 26,5159
 Robert Majlöv151 28 25 32 27 27 24 27,2163
 Thomas Nuhn196 31 30 25 31 27 27 28,5171
   87 83 82 84 80 77 27,4493
 
12Kristineberg BGKNr V1   V2   V3   V4   V5   V6   Snitt Totalt
 John Johansson130 27 28 27 28 30 30 28,3170
 Staffan Söderlund132 27 23 27 27 29 28 26,8161
 Mohammad Mousavi144 26 26 26 31 28 28 27,5165
   80 77 80 86 87 86 27,6496
 
13Gullbergsbro BGK 2Nr V1   V2   V3   V4   V5   V6   Snitt Totalt
 Roger Njord120 33 25 30 27 29 29 28,8173
 Kari Hakala142 26 31 29 26 29 26 27,8167
 Mats Jänsby152 24 28 31 31 23 30 27,8167
   83 84 90 84 81 85 28,2507
 
14Sundbybergs BGK 5Nr V1   V2   V3   V4   V5   V6   Snitt Totalt
 Mikael Richtnér122 31 34 29 29 32 31 31,0186
 Anders Schedin141 28 24 30 29 25 25 26,8161
 Simon Javadifaraz201 26 25 25 30 31 24 26,8161
   85 83 84 88 88 80 28,2508
 
15Uppsala BGKNr V1   V2   V3   V4   V5   V6   Snitt Totalt
 Kristina Svensson102 33 35 35 32 28 29 32,0192
 Marco Arancibia116 29 30 30 32 27 31 29,8179
 Carl-Johan Ryner208 27 29 20 22 29 25 25,3152
   89 94 85 86 84 85 29,1523
 
16Gullbergsbro BGK 3Nr V1   V2   V3   V4   V5   V6   Snitt Totalt
 Reine Njord127 28 29 28 31 28 28 28,7172
 Lars Josefsson156 32 31 28 28 32 28 29,8179
 Jonny Jänsby212 30 27 30 34 29 27 29,5177
   90 87 86 93 89 83 29,3528
 
17Sundbybergs BGK 2Nr V1   V2   V3   V4   V5   V6   Snitt Totalt
 Eric Fandén171 32 29 30 32 33 33 31,5189
 Devin Fandén173 27 30 31 29 34 30 30,2181
 Christian Söderqvist198 30 30 29 26 31 25 28,5171
   89 89 90 87 98 88 30,1541
 
18Sundbybergs BGK 6Nr V1   V2   V3   V4   V5   V6   Snitt Totalt
 Gunilla Karlsson103 32 32 34 34 35 32 33,2199
 Hans Tapper129 31 31 30 32 27 28 29,8179
 Stefan Borg205 27 28 25 33 32 24 28,2169
   90 91 89 99 94 84 30,4547

Upp | Oldtimers Herrar | Oldtimers Damer | Damjuniorer | Herrjuniorer | Damseniorer | Herrseniorer | Lag | Rak lista | Banstatistik | Lagstatistik | Spik | Tävlingsinfo

Denna tävling hanteras av Bangolf Arena version 2.11.1