NT 2021, Skellefteå Söndag

Uppdaterad: 2021-07-25   17:31Hämta nya sidor automatiskt

Alla klasser spelar två varv på söndagen. Därefter gör de 18 bästa (räknat på antal slag lördag och söndag) upp i superfinalen över två varv (alla börjar på
noll).
17 grader och klarblå himmel 07:50. Vi väntar upp emot 28 grader idag så tur vi har gott om skugga på och omkring banorna.

09:00 Tävlingen igång. Även idag är spelordningen Klass 3, Klass 2, Klass 1 och därefter ungdomsklasser.

Andreas Josefsson tog förstaplatsen i Klass 2 efter särspel mot Mille Dybro. Vann med spik på första banan (Tvillingport)

Resultat från Superfinalen (topp-4):

1. Mille Dybro 59 slag (29,30)
2. Peter Nordin 59 slag (32,27)
3. Dennis Johansson Vaara 61 slag (32,29)
4. Jan-Olov Lindvall 63 slag (36,27)

Mille vann efter särspel på bana 6 (Tunakors).

Grattis till Mille och alla andra pristagare under helgens tävlingar.

Tävlingshelgen avslutades med prisutdelning 17:00.

Resultat


Upp | Flickor B (FB) | Flickor C (FC) | Klass 1 | Klass 2 | Klass 3 | Pojkar A (PA) | Pojkar B (PB) | Pojkar C (PC) | Öppen Klass | Tillsägelser | Rak lista | Banstatistik | Spik | Tävlingsinfo

Klass 3
Plac Namn Klubb V1 V2 Snitt Diff Tot
1 Einar Mattsson Örnsköldsviks MGK 35 31 33,0 4 66
2 Gösta Enqvist Skellefteå Bangolfklubb 39 28 33,5 11 67
3 Olle Ivert Skellefteå Bangolfklubb 39 40 39,5 1 79
4 Bert Jonsson Skellefteå Bangolfklubb 41 39 40,0 2 80
5 Mikael Lindmark Örnsköldsviks MGK 42 49 45,5 7 91
6 Lars Björk Umeå Bangolfklubb 52 41 46,5 11 93
7 Kerstin Andersson Uppsala BGK 48 52 50,0 4 100
8 Mikael Warg Skellefteå Bangolfklubb 57 45 51,0 12 102
9 Mats Johansson Skellefteå Bangolfklubb 49 59 54,0 10 108

Upp | Flickor B (FB) | Flickor C (FC) | Klass 1 | Klass 2 | Klass 3 | Pojkar A (PA) | Pojkar B (PB) | Pojkar C (PC) | Öppen Klass | Tillsägelser | Rak lista | Banstatistik | Spik | Tävlingsinfo

Klass 2
Plac Namn Klubb V1 V2 Snitt Diff Tot
1 Andreas Josefsson Skellefteå Bangolfklubb 35 33 34,0 2 68
2 Mille Dybro Skellefteå Bangolfklubb 33 35 34,0 2 68
3 Jacob Lindström Umeå Bangolfklubb 40 30 35,0 10 70
4 Ture Rodling Umeå Bangolfklubb 37 35 36,0 2 72
5 Åke Rossander Sundsvalls BGK 34 41 37,5 7 75
6 Roger Adermalm Skellefteå Bangolfklubb 42 34 38,0 8 76
7 Anders Eriksson Umeå Bangolfklubb 38 39 38,5 1 77
8 Tomas Johansson Skönsbergs SK 43 34 38,5 9 77
9 Robbin Fahlén Ådahl Örnsköldsviks MGK 51 35 43,0 16 86
10 Jens Bergström Askims BGK 46 46 46,0 0 92

Upp | Flickor B (FB) | Flickor C (FC) | Klass 1 | Klass 2 | Klass 3 | Pojkar A (PA) | Pojkar B (PB) | Pojkar C (PC) | Öppen Klass | Tillsägelser | Rak lista | Banstatistik | Spik | Tävlingsinfo

Klass 1
Plac Namn Klubb V1 V2 Snitt Diff Tot
1 Jesper Lindberg Örnsköldsviks MGK 27 28 27,5 1 55
2 Lukas Oja Skellefteå Bangolfklubb 27 31 29,0 4 58
3 Roger Henriksson Skellefteå Bangolfklubb 29 32 30,5 3 61
4 Mattias Brännström Skönsbergs SK 31 31 31,0 0 62
5 Peter Nordin Sundsvalls BGK 28 35 31,5 7 63
6 Hans Velander Skönsbergs SK 31 33 32,0 2 64
7 Henrik Jonsson Skellefteå Bangolfklubb 36 31 33,5 5 67
8 Jan-Olov Lindvall Skellefteå Bangolfklubb 33 35 34,0 2 68
9 Dennis Johansson Vaara Skellefteå Bangolfklubb 38 34 36,0 4 72
10 Noel Stenman Skellefteå Bangolfklubb 35 41 38,0 6 76

Upp | Flickor B (FB) | Flickor C (FC) | Klass 1 | Klass 2 | Klass 3 | Pojkar A (PA) | Pojkar B (PB) | Pojkar C (PC) | Öppen Klass | Tillsägelser | Rak lista | Banstatistik | Spik | Tävlingsinfo

Öppen Klass
Plac Namn Klubb V1 V2 Snitt Diff Tot
1 Nikki Schank Skellefteå Bangolfklubb 64 64 64,0 0 128

Upp | Flickor B (FB) | Flickor C (FC) | Klass 1 | Klass 2 | Klass 3 | Pojkar A (PA) | Pojkar B (PB) | Pojkar C (PC) | Öppen Klass | Tillsägelser | Rak lista | Banstatistik | Spik | Tävlingsinfo

Flickor C (FC)
Plac Namn Klubb V1 V2 Snitt Diff Tot
1 Ebba Lundström Skellefteå Bangolfklubb 43 41 42,0 2 84
2 Klara Hörnsten Örnsköldsviks MGK 65 64 64,5 1 129

Upp | Flickor B (FB) | Flickor C (FC) | Klass 1 | Klass 2 | Klass 3 | Pojkar A (PA) | Pojkar B (PB) | Pojkar C (PC) | Öppen Klass | Tillsägelser | Rak lista | Banstatistik | Spik | Tävlingsinfo

Pojkar C (PC)
Plac Namn Klubb V1 V2 Snitt Diff Tot
1 Matteus Lundin Örnsköldsviks MGK 43 33 38,0 10 76

Upp | Flickor B (FB) | Flickor C (FC) | Klass 1 | Klass 2 | Klass 3 | Pojkar A (PA) | Pojkar B (PB) | Pojkar C (PC) | Öppen Klass | Tillsägelser | Rak lista | Banstatistik | Spik | Tävlingsinfo

Flickor B (FB)
Plac Namn Klubb V1 V2 Snitt Diff Tot
1 Julia Wiik Skellefteå Bangolfklubb 65 55 60,0 10 120

Upp | Flickor B (FB) | Flickor C (FC) | Klass 1 | Klass 2 | Klass 3 | Pojkar A (PA) | Pojkar B (PB) | Pojkar C (PC) | Öppen Klass | Tillsägelser | Rak lista | Banstatistik | Spik | Tävlingsinfo

Pojkar B (PB)
Plac Namn Klubb V1 V2 Snitt Diff Tot
1 Hugo Hörnsten Örnsköldsviks MGK 52 41 46,5 11 93

Upp | Flickor B (FB) | Flickor C (FC) | Klass 1 | Klass 2 | Klass 3 | Pojkar A (PA) | Pojkar B (PB) | Pojkar C (PC) | Öppen Klass | Tillsägelser | Rak lista | Banstatistik | Spik | Tävlingsinfo

Pojkar A (PA)
Plac Namn Klubb V1 V2 Snitt Diff Tot
1 Hugo Sundberg Skellefteå Bangolfklubb 67 66 66,5 1 133

Upp | Flickor B (FB) | Flickor C (FC) | Klass 1 | Klass 2 | Klass 3 | Pojkar A (PA) | Pojkar B (PB) | Pojkar C (PC) | Öppen Klass | Tillsägelser | Rak lista | Banstatistik | Spik | Tävlingsinfo

Denna tävling hanteras av Bangolf Arena version 2.13.5