Starten framflyttad till minst kl 10:00 på grund av regn, nytt beslut kan tas senare. Regnavbrott kl 11:40- 12:20 Finalen avslutad kl 18 Specialpriser Platåmästare Jesper Lindgren 5 spik Flest spik i rad över helgen James Lindström 11 sipk Bästa Varv båda dagarna James Lindström 43 (20+23)slag Blixmästare Ungdom Knut Olsen 1 spik Final 1:a James Lindström 1 varv 8 banor och 3 slag kvar 2:a Elias Elving 1 varv 7 banor 3:a Tom Ahlberg 1 varv 6 banor 4:a Anders Eriksson 1 varv 2 banor |
Klass 3 | ||||||||||
Plac | Namn | Klubb | V1 | V2 | V3 | Snitt | Diff | Tot | ||
1 | Einar Mattsson | Örnsköldsviks MGK | 29 | 25 | 28 | 27,3 | 4 | 82 | ||
2 | Jonathan Elfving | Örnsköldsviks MGK | 32 | 28 | 31 | 30,3 | 4 | 91 | ||
3 | Elias Elfving | Örnsköldsviks MGK | 37 | 27 | 32 | 32,0 | 10 | 96 | ||
4 | Lina Lennestål | Umeå Bangolfklubb | 32 | 32 | 39 | 34,3 | 7 | 103 | ||
5 | Lars Björk | Umeå Bangolfklubb | 36 | 39 | 28 | 34,3 | 11 | 103 | ||
6 | Bert Jonsson | Skellefteå Bangolfklubb | 42 | 35 | 32 | 36,3 | 10 | 109 | ||
7 | Gösta Enqvist | Skellefteå Bangolfklubb | 45 | 43 | 38 | 42,0 | 7 | 126 | ||
8 | Kerstin Andersson | Uppsala BGK | 40 | 53 | 36 | 43,0 | 17 | 129 | ||
9 | Ulf Vestman | Umeå Bangolfklubb | 53 | 30 | 47 | 43,3 | 23 | 130 | ||
Klass 2 | ||||||||||
Plac | Namn | Klubb | V1 | V2 | V3 | Snitt | Diff | Tot | ||
1 | Åke Rossander | Sundsvalls BGK | 30 | 26 | 25 | 27,0 | 5 | 81 | ||
2 | Alva Kvarnström | Umeå Bangolfklubb | 28 | 31 | 25 | 28,0 | 6 | 84 | ||
3 | Ture Rodling | Umeå Bangolfklubb | 33 | 29 | 28 | 30,0 | 5 | 90 | ||
4 | Jacob Lindström | Umeå Bangolfklubb | 32 | 29 | 30 | 30,3 | 3 | 91 | ||
5 | Anders Lindström | Umeå Bangolfklubb | 28 | 38 | 27 | 31,0 | 11 | 93 | ||
6 | Mikael Sjöblom | Skönsbergs SK | 35 | 31 | 28 | 31,3 | 7 | 94 | ||
7 | Andreas Josefsson | Skellefteå Bangolfklubb | 33 | 32 | 30 | 31,7 | 3 | 95 | ||
8 | Birgitta Malmgren | Örnsköldsviks MGK | 40 | 31 | 32 | 34,3 | 9 | 103 | ||
9 | Lars-Göran Guldbrandsson | Umeå Bangolfklubb | 42 | 41 | 40 | 41,0 | 2 | 123 | ||
Klass 1 | ||||||||||
Plac | Namn | Klubb | V1 | V2 | V3 | Snitt | Diff | Tot | ||
1 | James Lindström | Umeå Bangolfklubb | 25 | 23 | 25 | 24,3 | 2 | 73 | ||
2 | Jesper Lindberg | Örnsköldsviks MGK | 23 | 31 | 22 | 25,3 | 9 | 76 | ||
3 | Tom Ahlberg | Botnia MGK | 27 | 27 | 24 | 26,0 | 3 | 78 | ||
4 | Anders Eriksson | Umeå Bangolfklubb | 29 | 27 | 25 | 27,0 | 4 | 81 | ||
5 | Laura Fogh Henriksen | Umeå Bangolfklubb | 29 | 28 | 27 | 28,0 | 2 | 84 | ||
6 | Roger Henriksson | Skellefteå Bangolfklubb | 27 | 28 | 32 | 29,0 | 5 | 87 | ||
7 | Anders Sandberg Karlsson | MGK 49 Nyköping | 32 | 33 | 25 | 30,0 | 8 | 90 | ||
8 | Jan-Olov Lindvall | Skellefteå Bangolfklubb | 29 | 29 | 34 | 30,7 | 5 | 92 | ||
9 | Mikael Lindmark | Örnsköldsviks MGK | 41 | 31 | 36 | 36,0 | 10 | 108 | ||
Ungdom | |||||||||
Plac | Namn | Klubb | V1 | V2 | Snitt | Diff | Tot | ||
1 | William Forslund | Skönsbergs SK | 34 | 39 | 36,5 | 5 | 73 | ||
2 | Amanda Nyberg | Umeå Bangolfklubb | 43 | 42 | 42,5 | 1 | 85 | ||
3 | Hugo Sundberg | Skellefteå Bangolfklubb | 53 | 32 | 42,5 | 21 | 85 | ||
4 | Knut Olsen | Skellefteå Bangolfklubb | 53 | 43 | 48,0 | 10 | 96 | ||
Öppen klass | |||||||||
Plac | Namn | Klubb | V1 | V2 | Snitt | Diff | Tot | ||
1 | Matteus Lundin | Örnsköldsviks MGK | 29 | 24 | 26,5 | 5 | 53 | ||
2 | Clara Lindgren | Umeå Bangolfklubb | 44 | 61 | 52,5 | 17 | 105 | ||
3 | Harry Ågren | Umeå Bangolfklubb | 47 | 62 | 54,5 | 15 | 109 | ||
Denna tävling hanteras av Bangolf Arena version 2.13.5 |